ASG – co to jest i z czym to się je? Podstawy airsoftu dla (bardzo) początkujących

Cześć! Pewnie jesteś tutaj, bo chciałeś zacząć zabawę z ASG, a wszystkie fora mówią Ci, że musisz najpierw kupić milion rzeczy i posługują się hasłami, których znaczenia nie rozumiesz. Jeśli tak, to trafiłeś idealnie, bo to jest właśnie miejsce, w którym tłumaczymy, o co w ogóle w tym wszystkim chodzi. Wszystko będzie wytłumaczone w sposób, mam nadzieję, zrozumiały nawet dla początkujących. Chodź, chodź, dowiesz się zaraz absolutnie wszystkiego, co powinieneś wiedzieć na początek!

spartac

Spis treści:

 1. Co to jest ASG?
 2. Rodzaje ASG
 3. Gdzie można kupić ASG?
 4. Jaką replikę wybrać? Ile to kosztuje?
 5. Co jest niezbędne do gry airsoftowej?
 6. Co jeszcze może się przydać na strzelance?
 7. Rodzaje magazynków
 8. Rodzaje kulek – jak je wybrać?
 9. Jak dbać o replikę?
 10. Zasady panujące na strzelankach

1. Co to jest ASG?

Air Soft Gun (ASG, BB-guns, także broń ASG lub replika ASG) – repliki broni palnej przeważnie w skali 1:1 (choć istnieją także repliki robione w skal 1:3 lub inne) strzelające najczęściej plastikowymi kulkami.” – tak mówi Wikipedia. I, mam wrażenie, wszystko jest jasne. W całym tym poście chodzi o repliki broni, które strzelają plastikowymi kulkami. Tyle.

pif paf

2. Rodzaje ASG

Są tak naprawdę trzy główne typy ASG, które rozróżniamy po sposobie działania:

 • sprężynowe
  Do uzyskania sprężonego powietrza, a w rezultacie do wystrzelenia kulki, służy cylinder, tłok i sprężyna. Sprężyna rozpędza tłok, który spręża powietrze w cylindrze. Przed każdym strzałem replikę taką trzeba ręcznie przeładować (naciągnąć sprężynę), ale za to są darmowe w użytkowaniu (przynajmniej jeżeli chodzi o napęd). Najczęściej spotykanymi replikami sprężynowymi są karabiny snajperskie.
 • gazowe (tzw. „gaziaki”)
  W tego typu replikach kulka wystrzeliwana jest z lufy za pomocą gazu (Green Gas lub CO2) umieszczanego zazwyczaj w magazynku repliki. Nie trzeba w tym przypadku ręcznie przeładowywać repliki, ponieważ część gazu powoduje ruch zamka w tył (system BlowBack). Podczas strzelania z takich replik (oczywiście tych trochę lepszych, a więc i droższych) można mieć nawet wrażenie odrzutu. Modele gazowe nie działają w niskich temperaturach, a nawet przy trochę wyższych zdarza się, że cały gaz zostaje uwolniony przy jednym strzale, co przy stosunku wystrzelonych kulek do ceny gazu powoduje, że repliki gazowe nie są zbyt ekonomiczne. Trzeba też pamiętać o wysokich cenach magazynków, bo każdy magazynek ma w sobie instalację gazową. Do korzystania z replik gazowych potrzebny jest, oczywiście, odpowiedni gaz do naszej repliki. Najczęściej gazowe spotyka się pistolety.
 • elektryczne (AEG – Air Electric Gun)
  Są to najpopularniejsze repliki, zwłaszcza wśród replik broni długiej. Zasada działania jest podobna do modeli sprężynowych, tylko tutaj sprężynę naciąga silnik. Z tego powodu możliwe jest strzelanie w trybie automatycznym lub półautomatycznym. Oczywiście silnik zasilany jest odpowiednią baterią, którą trzeba ładować, jest są to jedyne koszty użytkowania tych replik. Modele elektryczne mają też duże możliwości tuningowania.

swidr

3. Gdzie można kupić ASG?

Jak to zwykle bywa, najlepiej spróbować w odpowiednim sklepie. Mogę polecić Gunfire (sprawdzone przeze mnie i wielu znajomych), ale inne sklepy mogą nadawać się równie bardzo. Militria.plASGshop.pl, TaiwanGun i wiele, wiele innych, polecam wpisać „asg sklep” w google. A żeby porównać ceny, idealnie nada się Ceneo.

ASG nowe lub używane kupisz też na Allegro czy OLX, ale tutaj trzeba być już ostrożnym, żeby mieć pewność, że Twój sprzedawca na pewno replikę wyśle i że na pewno będzie ona w takim stanie, w jakim mówił, że będzie (a nie zawsze to jest pewne!). Jeśli tylko możesz, wybieraj sprzedawców ze swojego miejsca zamieszkania, żeby spotkać się z nimi osobiście i (koniecznie!) płać im dopiero jak upewnisz się, że wszystko jest ok. Niby to oczywistości, ale jakże często pod wpływem impulsu dajemy się nabrać na różne oferty osób o niezbyt prawych zamiarach, i nie tyczy się to jedynie ASG. Oczywiście to samo dzieje się na grupach na facebooku.

Na początek, jeśli jeszcze nie wiesz, czy to jest w ogóle zabawa dla Ciebie, polecam jednak pożyczyć replikę od znajomego, wypożyczyć z wypożyczalni ASG lub kupić coś taniego – żeby po prostu sprawdzić, czy to dla Ciebie. Nie ma sensu wydawać grubych tysięcy na replikę, jeśli użyjesz jej dwa razy.

4. Jaką replikę wybrać? Ile to kosztuje?

Oczywiście nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pierwsze pytanie. Każda osoba ma inne potrzeby i chce czego innego. Na początek zastanów się, replikę jakiej broni chcesz. Wybierz pod kątem ulubionej armii, ulubionej broni lub po prostu pod kątem wizualnym albo praktycznym (np. ile ma szyn montażowych do oporządzenia itp.). Ma to być karabin szturmowy? A może jednak snajperka (chociaż raczej ich nie polecamy początkującym) lub pistolet? To wszystko zależy tylko i wyłącznie od Ciebie.

Jeśli już zdecydujesz się na konkretny model karabinu, czas wybrać firmę. I uwaga! Koniecznie, podkreślam, koniecznie, poczytaj najpierw opinie o konkretnej firmie i konkretnym modelu, żeby nie skończyć jak pewna dziewczyna z repliką Spartaca, która się zepsuła przy pierwszym użyciu. Zastanów się też, z czego ma być wykonana replika. Plastik łatwiej się łamie, ale jest tańszy i lżejszy. Decyzja ostateczna, oczywiście, należy do Ciebie.

Ceny replik wahają się od kilkudziesięciu złotych za te najtańsze (i najgorsze) do nawet kilku tysięcy za te najdroższe. Warto zebrać pieniądze trochę dłużej i kupić coś od lepszej firmy, będzie wtedy trwalsze i posłuży Ci dłużej. Chyba że jeszcze nie wiesz, czy w ogóle to zabawa dla Ciebie – kup wtedy coś najtańszego, żeby tylko sprawdzić, czy Ci się to podoba.

DSC_8796

5. Co jest niezbędne do gry airsoftowej?

 • replika
 • kulki
 • magazynki + ewentualnie szybkoładowarka
 • bateria/gaz
 • okulary ochronne
 • czerwona szmatka, żeby być oznaczonym jako martwym (może być nawet pocięta koszulka, byle była w jakimś mocno widocznym kolorze)

To jest niezbędne minimum. Bez tego nawet nie wychodź z domu.

6. Co jeszcze może się przydać na strzelance?

 • mundur w kamuflażu
 • kamizelka taktyczna (na magazynki i sprzęt)
 • buty wojskowe
 • kapelusz w kamuflażu
 • zapasowe okulary
 • hełm
 • siatka maskująca
 • maska ochronna na twarz
 • kominiarka
 • rękawiczki
 • kolimator
 • latarka
 • …i bardzo dużo innych rzeczy

Po kilku pierwszych rozgrywkach będziesz już wiedział, czego Ci jeszcze brakuje, a co jest zbędne. Albo po jednym roku. Albo dwóch.

fota na bloga

7. Rodzaje magazynków do karabinów

 • hi-cap – wbrew pozorom nie oznacza „Cześć, czapeczko”, tylko High Capacity, czyli dużą pojemność. Mieści około 200-500 kulek w zależności od magazynka. Kulki po prostu wsypuje się do środka, a potem podkręca sprężynę kółkiem znajdującym się na dole, tak długo, aż napotka się opór. Na jednym „podkręceniu” można wystrzelić kilkadziesiąt kulek, a potem trzeba znów magazynek „podkręcić”. Można też to zrobić po wystrzeleniu kilku kulek. Albo kilkunastu. Jednak gdy widzisz, że Twoja replika nie wyrzuca kulek, a masz ten rodzaj magazynka, zacznij od podkręcenia go.
 • mid-cap – magazynki o średniej pojemności (50-150 kulek). Ważną różnicą pomiędzy nimi a hi-capem jest to, że aby je załadować, potrzebna jest szybkoładowarka. To dlatego, że tutaj kulki nie są przechowywane w dużej komorze, tylko przytrzymywane od razu przez sprężynę. Oczywiście da się je załadować ręcznie, ale jest to bardzo czasochłonne. Plusem takiego rodzaju magazynków jest brak szeleszczenia kulek jak przy hi-capie i brak konieczności podkręcania magazynka co chwilę.
 • low-cap – magazynki o małej pojemności (30-80 kulek). Od mid-capów różnią się w użyciu tylko pojemnością. Tutaj też trzeba zakupić szybkoładowarkę.
 • real-capy – magazynki o pojemności zgodnej z pojemnością broni, do której są przeznaczone (zazwyczaj 20-30 kulek). Używa się ich tak samo jak low-capów i mid-capów, czyli pamiętaj o szybkoładowarce!
 • box – najrzadziej spotykany, ale również występujący na strzelankach magazynek o bardzo dużej pojemności (nawet 5000 kulek!). Podobnie do hi-capów kulki przechowywane są w dużej komorze, przez co szeleszczą przy przenoszeniu. Jednak w boxach często występują inne sposoby podkręcania, np. nie przez kręcenie kółeczkiem, a przez przycisk. Najczęściej używane są w replikach broni wsparcia.

wybuch2

8. Rodzaje kulek – jakie wybrać?

Kulki najlepiej wybrać zgodnie z zaleceniami producenta repliki, które najprawdopodobniej zawarł gdzieś na pudełku, w instrukcji lub na stronie internetowej. Jeśli jednak masz replikę z drugiej ręki i nie wiesz, z czego powinna strzelać, służę odpowiednią radą.

Pierwszą rzeczą, na którą musisz zwrócić uwagę, to rozmiar kulek. Najpopularniejsze to 6mm i takie prawdopodobnie musisz wybrać do swojej repliki. Druga rzecz to dobór wagi kulek, który sprawdzisz w specjalnej tabelce poniżej. Pamiętaj jednak, że nie są to ustalenia stałe i prawdziwe zawsze. Zdarza się, że teoretycznie do danej repliki najlepiej pasują kulki 0,23g, a jednak lepiej strzela na 0,25. Najlepiej jest więc dobrać wagę kulek eksperymentalnie – czyli strzelać różnymi wagami kulek tak długo, aż stosunek celności do zasięgu będzie satysfakcjonujący dla Ciebie.

Więcej o kulkach możecie przeczytać tutaj (stąd też brałam dane do tabelki poniżej).

(FPS to prędkość wylotowa kulki z lufy.)

Waga kulek FPS Przykładowe repliki
0,12g do 250 – tanie pistolety sprężynowe;
– tanie repliki elektryczne z plastikowym mechanizmem gearbox
0,20g 150-350 – pistolety sprężynowe, sprężynowe repliki pistoletów maszynowych i karabinów szturmowych;
– repliki krótkie zasilane Greengasem;
– stockowe, elektryczne repliki z metalowym gearboxem;
– zasilane Greengasem pistolety maszynowe i karabiny szturmowe
0,23g 250-400 – repliki krótkie zasilane Greengasem i CO2;
– stockowe, elektryczne repliki z metalowym gearboxem;
– zasilane Greengasem pistolety maszynowe i karabiny szturmowe
0,25g 300-450 – repliki krótkie zasilane Greengasem i CO2;
– stockowe, elektryczne repliki z metalowym gearboxem;
– zasilane Greengasem i CO2 pistolety maszynowe i karabiny szturmowe;
– sprężynowe strzelby
0,28g 350-500 – repliki krótkie zasilane CO2;
– tuningowane repliki elektryczne;
– tanie, „snajperskie” repliki
0,30g 400-550 – tuningowane repliki elektryczne;
– tanie, „snajperskie” repliki
0,33g 450-600 – ekstremalnie tuningowane repliki elektryczne;
– snajperskie repliki
0,36g 500-650 – ekstremalnie tuningowane repliki elektryczne;
– tuningowane repliki snajperskie
0,40g 500-700 – tuningowane repliki snajperskie
0,43g 600-750 – ekstremalnie tuningowane repliki snajperskie

DSCI2041

9. Jak dbać o replikę?

Dbanie o replikę jest w gruncie rzeczy łatwe, tylko trzeba pamiętać o kilku podstawowych rzeczach. O tych najbardziej podstawowych typu „Nie rzucaj nią” nie będę pisać, bo uważam to za oczywistość. Za to pamiętaj o:

1) Zwalnianiu sprężyny po każdym strzelaniu. Po prostu po strzelance wyciągnij magazynek, a następnie oddaj (oczywiście w stronę lasu, nie w stronę ludzi) kilka „pustych” strzałów.

2) Dbaniu o baterię. Ładuj ją zgodnie z instrukcją lub oblicz, ile powinna się ładować ze wzorów dostępnych w internecie (dla różnych baterii ten czas będzie różny, ale w internecie są odpowiedzi na wszystko). Nie wystawiaj jej na zbyt gorące lub zbyt zimne temperatury.

3) Rozładowaniu magazynków po każdej strzelance. Wtedy zadbasz o ich sprężyny.

10. Zasady panujące na strzelankach

Ostatnią rzeczą, jaką musisz wiedzieć przed swoją pierwszą strzelanką, są zasady, jakie panują na tego typu wydarzeniach. Ja przedstawię najważniejsze, które są stosowane na znacznej większości z nich lub są po prostu zapewnieniem bezpieczeństwa sobie i innym.

1) Okulary CAŁY CZAS musisz mieć na oczach. Może komuś niechcący wystrzeli replika albo nie zauważy, że nie masz okularów, a oczy jednak mogą Ci się kiedyś przydać. Zasada ta jest ważna nawet, jak jesteś na respie.

2) Jeśli zauważysz cywila (osobę, która nie bierze udziału w strzelance i nie ma okularów ochronnych), głośno krzycz „CYWIL!” i przerwij strzelanie. Bezpieczeństwo i życie przechodniów jest ważniejsze niż wygrana Twojej drużyny.

3) Nie oszukuj. Nawet najlepszym zdarza się dostać, a czasami nawet z daleka widać, że ktoś dostał całą serią i się do tego nie przyznaje. A to akurat jest poziom podstawówki. Nie zniżaj się do poziomu podstawówki. Gramy uczciwie i uczciwości oczekujemy od innych. Na respa powinieneś iść zawsze wtedy, kiedy wydaje Ci się, że dostałeś.

4) Poznaj zasady respawnów na tej konkretnej strzelance. Respy to po prostu „kolejne życia”. Takie kolejne serduszka jak w grze komputerowej, tylko nie siedzisz wygodnie przed komputerem, ale musisz biegać. Takie życie.

5) Nie chodź z repliką na wierzchu po ulicy ani po żadnym miejscu publicznym. Nie jest to „fajne” ani „cool”, a do tego nie do końca legalne. Ale o legalności już pisaliśmy. Jeśli musisz przewieźć gdzieś replikę, a raczej musisz, o ile nie strzelasz się w swoim domu, to schowaj ją do specjalnego pokrowca, plecaka lub zawiń ją w jakąś szmatkę.


Spodobał Ci się ten wpis? Udostępnij go na Facebooku i polub nasz profil, by nie przegapić kolejnych wpisów.

JZapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Informacje o Edzia

Studentka informatyki, która w wolnym czasie lubi biegać po lesie z karabinem. Nałogowo czyta powieści Stephena Kinga (i nie tylko) i pije herbatę. Jest wytrzymała, systematyczna i punktualna. Można o niej powiedzieć, że jest wzorową uczennicą, grzeczniutką i milusią. Ci, którzy tak mówią, nie widzieli jej z karabinem w ręku. Jeśli Cię nie lubi, lepiej uciekaj albo od razu skocz z mostu. Pomimo trójki młodszego rodzeństwa uwielbia dzieci. Najchętniej kupiłaby grupkę małych Murzyniątek i niańczyłaby je. Mistrzyni Photoshopa.
Ten wpis został opublikowany w kategorii ASG, Taktyka&outdoor i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na „ASG – co to jest i z czym to się je? Podstawy airsoftu dla (bardzo) początkujących

 1. Engrave pisze:

  Przydatne porady – dzisiaj w dobie tylu ludzi próbujących pisać, ale nie każdemu to jednak wychodzi są dzisiaj na wagę złota 😉

  Polubione przez 1 osoba

 2. Gnych pisze:

  Witam serdecznie.
  Mam syna 13 lat który jest chętny na ASG. Czy jest gdzieś możliwość pograć z takim młodzieńcem. Młody jest po obozie militarnym, tak więc obsługę broni i zasady bezpieczeństwa są opanowane. Sam też chętnie bym pograł bo zostało mi trochę sentymentu do strzelania po Paintballu.
  Pozdrawiam Paweł

  Polubienie

  • Edzia pisze:

   Jest taka możliwość, o ile organizator strzelanki w okolicy się na to zgodzi. Zwykle organizatorzy dopuszczają taką możliwość, jeśli syn będzie pod Pańską opieką, ale jest to kwestia indywidualna organizatora takiego wydarzenia.
   Jeśli jesteście z okolic Wrocławia, zapraszamy też do nas na zbiórki, na których się strzelamy (i nie tylko, jest też sporo innych rzeczy, np. survivalu) – http://www.108wds.pl. Już niedługo pojawią się informacje o pierwszych wrześniowych zbiórkach 🙂

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s