Prezenty i nie tylko – Dzień Dziecka w historii

Dziś Dzień Dziecka!
Młodsze dzieci znów dostaną fajne zabawki, a te starsze jakieś nietrafione prezenty. W wielu miastach organizowane są festyny dla mieszkańców, stawiane są dmuchane place zabaw i inne atrakcje. Tyle, że Międzynarodowy Dzień Dziecka obchodzi się 20 listopada więc co my właściwie świętujemy?

dzieci

Tego dnia możemy, jak się okazuje, świętować różne rocznice. Historia w tysiącach liczy ludzi, którzy tego dnia dostali bardzo „nietrafiony prezent”.

Jednym z nich z pewnością był Cesarz Didiusz Julianus. Po przejęciu cesarskiego tronu dostał w prezencie sztylet. Pod żebra. Może stąd wziął się przesąd, że noża się nie daje w prezencie? Za życia był dobrym dowódcą wojskowym i namiestnikiem paru rzymskich prowincji.

Z 1 czerwca na pewno nie byli też zadowoleni mieszkańcy XIII wiecznego Pekinu. Właśnie w roku 1215 Czyngis Han chciał trochę urozmaicić obchody i cała stolica Państwa Środka spłonęła.

Może jednak w tym święcie chodzi o postęp?

W końcu nie kiedy indziej, a właśnie pierwszego czerwca 1831 odkryto północny biegun magnetyczny. Dokonał tego brytyjski badacz James Clark Ross. To nie jedyne jego dokonanie. Właśnie on udowodnił, że Antarktyda to ląd stały, a nie tylko lód.

Patrząc na postęp z perspektywy emancypacji, to w 1906 roku wprowadzono w Finlandii prawa wyborcze dla kobiet. Finlandia, to pierwsze państwo w nowożytnej Europie, które się na to zdecydowało.

Postęp w dziedzinie lotnictwa wojskowego może być reprezentowany przez oblatanie 1 czerwca 1939 roku niemieckiego Focke-Wulfa Fw.190

1 września 1970 roku w kosmos poleciała misja kosmiczna Sojuz-9. Dwójka astronautów Adrijan Nikołajew i Witalij Sewstianow badała wpływ stanu nieważkości na organizmy żywe, w tym na siebie. Astronauci dostali na Dzień Dziecka najlepsze wakacje evah! Kto by nie chciał polecieć na wycieczkę w kosmos?

Jak już jesteśmy w gwiezdnych tematach, to dopowiem, że 1 czerwca 2011 roku ostatni wahadłowiec zbudowany przez NASA, Endeavour (ang. ambitna próba),  zakończył przedostatnią misję programu STS.

W Polce też się działo!

I to działo się, że ojacie!

W roku 1235 w prezencie na dzień dziecka Gubin otrzymał prawa miejskie od króla.

Po drugiej wojnie, 1 czerwca 1945 to Polska oficjalnie dostała Kołobrzeg, a właściwie kupkę gruzu pozostałą po czternastodniowej Bitwie o Kołobrzeg. Sowieci i tak tam siedzieli dalej, ale ciii!

1 czerwca 1950 roku w Trybunie Ludu ukazał się artykuł o krzykliwym tytule „Niesłychana zbrodnia imperialistów amerykańskich”. O co chodziło? Czyżbyśmy coś od nich dostali? Tak! Władza ludowa stwierdziła, że plaga stonki musi być spowodowana amerykańskimi nalotami i desantami „żuków kolorado” na wybrzeże Bałtyku. Ile w tym prawdy? Pomyślcie sami.

No to o co chodzi z tym dniem dziecka?

Dzień Dziecka służy dla przypomnienia celów dotyczących praw dziecka, zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych w 1945 roku. Państwa członkowskie ONZ obchodzą Dzień Dziecka od 1955 roku, w różne dni. My byliśmy pierwsi! Dzień Dziecka w Polsce obchodzi się już od 1950 roku (może rzeczywiście chodzi o stonki-spadochroniarzy…) U nas, tak samo jak w Mongolii, Dzień Dziecka odbywa się właśnie 1 czerwca.

Dzień dziecka, jest w wielu szkołach dniem, gdy poznaje się dzieci innych kultur, ich dorobek i tradycję.


Spodobał Ci się ten wpis? Udostępnij go na Facebooku!

Polub nas na Facebooku i obserwuj na instagramie, by nie przegapić kolejnych wpisów.

Informacje o czlowiekktorybylczolgiem

przyszły reporter (jak się uda), pasjonat historii i dusza towarzystwa. Uwielbia wszystko, co związane z militariami, godzinami może mówić o czołgach. Ma głowę pełną pomysłów, które stara się na bieżąco zrealizować. Uwielbia lasy, chciałby kiedyś sobie kupić jeden i nigdy z niego nie wychodzić. Gdyby nie było to niepoprawne społecznie obrósłby mchem i został drzewem. Zawsze nosi ze sobą apteczkę pierwszej pomocy i śpiewa pod prysznicem.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Historia i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Prezenty i nie tylko – Dzień Dziecka w historii

  1. Pingback: Podsumowanie roku 2015! | Blog Niewidzialnych

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s