Niepozorny Zbychu i pozorna Enigma

Każdy z nas ma ciekawy pomysł na siebie. Jedni redagują bloga, inni strzelają w puszki w lesie, a jeszcze inni wygrywają olimpiady ekonomiczne. Jak mogliście zauważyć, na Niewidzialnych pojawiła się nowa zakładka – „Fanowskie pisanko”. Odpowiedział na nią mój znajomy, niepozorny Zbigniew, którego z racji takiej zachcianki będę tu nazywać Niepozornym Zbigniewem. Wyżej wymieniony jest fanem obozów informatycznych, na których całymi dniami gra się w Minecrafta i lubi kozę z Goat Simulator. Dlaczego jego projekt pojawi się niedługo na naszym blogu? Bo Niepozorny Zbigniew stworzył Enigmę.

enigma-maszyna-szyfrujaca

Hej, Zbychu, jak to działa?

Podobno działanie jest proste i opiera się na licznych podstawieniach. O szyfrach podstawieniowych mogliście czytać w poście Edyty (link), ale obawiam się, że tutaj sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Wszystko pyka dzięki obracającym się bębnom, których części są odpowiednikami liter z pomieszanego alfabetu. Z każdą wpisaną literą jeden z bębnów przesuwa się, dzięki czemu, kiedy byśmy chcieli zaszyfrować wiadomość o treści „AAAAAARATUNKU” (enigma nie miała spacji), to przykładowym wynikiem byłoby „WADQFSFJRIPLVC”. Oczywiście w C++ nie ma bębenków i rotacji, ale działanie będzie takie samo. Wyniki pracy Zbycha będziecie mogli podziwiać niedługo na Niewidzialnych. Każdy z Was, jeśli tylko ma pomysły i chęć, może opublikować u nas swoje dzieło. Może ktoś składa samemu jakąś replikę, albo robi nietypowe reko i chce pokazać swoją zajawkę światu? Zapraszamy 🙂

Kiedyś było sobie trzech ziomków

Wymyślenie i opracowanie maszyny szyfrującej, której odszyfrować bez klucza się nie da, jest marzeniem każdego kryptologa. Kiedy Niemcy podczas II Wojny zaczęli używać Enigmy, wszystkim się wydawało, że osiągnęli mistrzostwo. Mimo chodzących plotek, że to szyfr nie do złamania, próbowało wielu. I wiecie komu się udało? Trzem Polakom. Do niedawna całą sławę przypisywali sobie Anglicy, którzy przejęli badania nad Enigmą po sukcesie Polaków. A jak wyglądał ten sukces? Kiedyś było sobie trzech ziomków:  Marian Rejewski, Henryk Zygalski oraz Jerzy Różycki. Najpierw wywiad polski twórczo zauważył dzięki statystykom, że szyfr enigmy jest maszynowy. Stwierdzili, że potrzeba im matematyków. I tak właśnie ziomkowie znaleźli się w ekipie dekryptującej. Studiowali oni na Uniwersytecie Poznańskim i zostali skierowani na tajny kurs kryptologii, którego organizatorem było Wojsko Polskie. Ziomkowie znali jedynie zasadę działania maszyny i ich zadaniem było znaleźć sposób jej okablowania i poznać jej zmieniający się klucz dzienny. Oba te warunki spełnili i stworzyli bombę kryptologiczną, która automatycznie rozszyfrowywała wiadomości.

enigma_deszyfranciNiestety polski wywiad nie miał funduszy, by kontynuować walkę z Enigmą w pojedynkę, bo trzeba było stworzyć 60 (sic!) bomb kryptologicznych (czyli sprzężonych po sześć polskich kopii Enigmy). Więc przekazaliśmy po jednej Brytolom i Żabojadom. Jedni się poddali Niemcom, a drudzy przypisali sobie wszystkie zasługi. Sami stwierdzicie, którzy podpisali akt kapitulacji. Na szczęście robota Polaków nie poszła na marne i większość niemieckich kodowanych wiadomości było odszyfrowywane. Dzięki temu tak skutecznie alianci walczyli z u-bootami. Udoskonalone kopie Enigmy służyły w korpusach dyplomatycznych wielu krajów jeszcze do lat 70. XX wieku. Zobaczymy, jak maszynę udoskonali niepozorny Zbychu.

O autorze:

Agnieszka Bujak – niby nieduża wzrostem, ale za to wielka duchem, choć nie zawsze zdaje sobie z tego sprawę. Ambitna; daje z siebie wszystko w każdej sytuacji. Jeśli tylko czegoś się podejmie, a pomysłów ma milion na minutę, już wiedz, że niedługo zamieni się to w złoto, diamenty i mundur w marpacie. Najbardziej na świecie kocha swojego kałasznikowa Piotrusia. Jest bardzo aktywna i lubi bezinteresownie pomagać ludziom. Mieszka Na Polance, ale woli las i wodę. Sprzedaje NAJLEPSZE wyrzutnie. Robi ładne rzeczy, czyta komiksy o małych kaczuszkach i podsłuchuje prysznicowe przyśpiewki pozostałych autorów.


Spodobał Ci się ten wpis? Udostępnij go na Facebooku!

Polub nas na Facebooku i obserwuj na instagramie, by nie przegapić kolejnych wpisów.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Inne i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s