Dlaczego harcerstwo?

Jeśli czytasz to teraz, to zapewne siedzisz w domu przed komputerem. Wpadłeś na chwilę na fejsbuka, żeby dowiedzieć się, że Marcin zerwał z Kasią, a Wercia wrzuciła nowe selfie na profilówkę. Ponadto Twój ulubiony zespół muzyczny będzie grał jutro koncert, ale niestety pięćset kilometrów od Twojego miejsca zamieszkania, jak to zwykle z koncertami bywa. Obejrzysz dwa odcinki ulubionego serialu, napiszesz Kubie, co jest zadane na jutro, i… nudzisz się? Masz dość nauczyciela karate, a na zajęcia z baletu zapisała się znienawidzona koleżanka? Masz trochę czasu popołudniu i po prostu nie wiesz, co zrobić z nim konstruktywnego? Znamy rozwiązanie Twojego problemu!

DSC03418

Większości ludzi harcerstwo kojarzy się ze słodziutkimi harcereczkami w spódniczkach sprzedającymi ciasteczka w celach charytatywnych lub z Szarymi Szeregami podczas II Wojny Światowej. Społeczeństwo wyobraża sobie harcerzy jako nudnych sztywniaków, którzy nie potrafią się bawić. Taki obraz bierze się z tego, że nikt nie stara się harcerzy poznać. Jak jest naprawdę i dlaczego harceratwo jest tak fajne?

Harcerstwo powstało ponad sto lat temu jako organizacja mająca na celu wychowanie młodych ludzi w świetle wartości takich jak przyjaźń, szacunek, karność, pomoc bliźnim, służba ojczyźnie. Baden-Powell, twórca skautingu, uważał, że młodzież powinna sama pokierować własnym wychowaniem. Jego zdaniem nie ma lepszej metody wychowania niż oddanie tego procesu w ręce młodych ludzi, najlepiej podzielonych na małe, sześcioosobowe zastępy. Od tego czasu zmieniło się wiele, ale główne zasady wychowania młodych pozostały. Harcerstwo jednak to nie tylko wychowanie. To przede wszystkim dobra zabawa i szansa na konstruktywne spędzenie wolnego czasu na świeżym powietrzu ze wspaniałymi ludźmi.

DSCI0386

Niemal każdy potrzebuje od czasu do czasu kontaktu z naturą. Oddychanie względnie czystym powietrzem, chwila w spokoju i ciszy, której nie zapewnia centrum miasta. Sam wiesz, że czasem chętnie wyjechałbyś daleko od cywilizacji, żeby się uspokoić i odpocząć od zgiełku panującego w szkole, domu, pracy… Harcerstwo to zapewnia. Nie w każdej drużynie, ale w większości z nich zbiórki odbywają się w razie możliwości na świeżym powietrzu. Zazwyczaj w ciągu cotygodniowej zbiórki nie da rady wyjechać gdzieś dalej od miasta, ale od tego właśnie są biwaki – to wtedy uciekamy od cywilizacji i bawimy się jeszcze lepiej niż na zbiórkach!

IMG_5064

Dobra zabawa na zbiórkach i biwakach nie wynika tylko z czadowego materiału, którego się uczymy. To też wspaniali ludzie, którzy mogą zostać przyjaciółmi na całe życie. Dlaczego przyjaciele, których poznało się w harcerstwie, bywają lepsi niż jacykolwiek inni? Jako harcerze wyznajecie podobne wartości, ale też przeżywacie wspólne przygody. Ilu znasz ludzi, z którymi musiałeś rozpalać mokre drewno na ognisko, żeby zrobić sobie wreszcie coś do jedzenia? Z iloma ludźmi chodziłeś godzinami po górach, rozmawiając dosłownie o wszystkim? Ile osób podzieliłoby się z Tobą ostatnimi kroplami wody w upalny dzień? Harcerstwo umożliwia poznanie masy ludzi, którzy myślą tak samo jak Ty i mają podobne podejście do życia. To ludzie, którzy pomogą Ci w potrzebie. To też ludzie, z którymi spędzisz dużo czasu i to nie tylko na zbiórkach czy harcerskich wyjazdach! Kiedyś czytałam, że większość szkolnych przyjaźni istnieje tylko i wyłącznie dlatego, że widujecie się pięć razy w tygodniu. Harcerze spotykają się zazwyczaj w tygodniu raz, ale wspólne przeżycia łączą bardziej niż źle napisany sprawdzian z matematyki.

DSCI0373

Ponadto, harcerstwo to nie tylko dobra zabawa. To też nauka rzeczy, które mogą się w życiu przydać. Tu nie ma całek ani funkcji trygonometrycznej, tutaj nauczysz się rozpalać ognisko i gotować na nim proste potrawy; nauczysz się cierpliwości, czekając na VIP-a, na którego miałeś zrobić zasadzkę; nauczysz się współpracy podczas wykonywania zadań w grupie; nauczysz się myśleć samodzielnie i samemu wymyślać nowe, lepsze, szybsze sposoby wykonywania przydzielonych zadań; nauczysz się myśleć nie tylko o sobie, ale też o innych. Usamodzielnisz się, udoskonalisz. Staniesz się lepszym człowiekiem, o ile oderwiesz się od komputera i zaczniesz przychodzić na zbiórki.

DSCI0737

Jak trafić do drużyny?

Jest to banalnie proste – wystarczy dowiedzieć się, kiedy i gdzie odbywają się zajęcia, poinformować organizatora (drużynowego), że chcesz się pojawić na czymś takim i… to już! Ta drużyna Ci się nie podoba? Spróbuj innej. Jestem pewna, że prędzej lub później znajdziesz coś dla siebie.

A ponieważ sama jestem w drużynie harcerskiej, którą uważam za najlepszą, zapraszam Cię właśnie do niej, o ile mieszkasz we Wrocławiu 🙂

Tutaj możesz zobaczyć zdjęcia i relacje ze zbiórek, a to jest nasza oficjalna strona. Jeśli wciąż nie czujesz się zachęcony, zawsze możesz napisać prywatną wiadomość albo na blogowym facebooku, albo bezpośrednio do 108 Wrocławskiej Drużyny Starszoharcerskiej „Czerwonych Beretów”. Zapraszamy!

Czuwaj!


Spodobał Ci się ten wpis? Udostępnij go na Facebooku!

Polub nas na Facebooku i obserwuj na instagramie, by nie przegapić kolejnych wpisów.

Zapisz

Informacje o Edzia

Studentka informatyki, która w wolnym czasie lubi biegać po lesie z karabinem. Nałogowo czyta powieści Stephena Kinga (i nie tylko) i pije herbatę. Jest wytrzymała, systematyczna i punktualna. Można o niej powiedzieć, że jest wzorową uczennicą, grzeczniutką i milusią. Ci, którzy tak mówią, nie widzieli jej z karabinem w ręku. Jeśli Cię nie lubi, lepiej uciekaj albo od razu skocz z mostu. Pomimo trójki młodszego rodzeństwa uwielbia dzieci. Najchętniej kupiłaby grupkę małych Murzyniątek i niańczyłaby je. Mistrzyni Photoshopa.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Harcerstwo i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

18 odpowiedzi na „Dlaczego harcerstwo?

 1. viktimvkt pisze:

  Pudło, czytam tego posta siedząc w zakładzie na praktykach. 😛 Ale reszta się zgadza 🙂

  A co do tematu – fantastycznie, że propagujecie harcerstwo. Sam o dołączeniu myślałem kiedyś, aczkolwiek zrezygnowałem. Jestem w zbyt dużym stopniu introwertykiem i indywidualistą. Poza tym, mam za trudny charakter, a także nie jestem już taki „dobry”, jaki byłem kiedyś.

  Tym niemniej, wpis ciekawy i warto go przeczytać. A nuż ktoś dołączy?

  -V.

  Polubienie

  • „W zakładzie na praktykach” – to brzmi groźnie. 😉
   E tam, to jest dla wszystkich. Myślę, że u ludzi w drużynie charakter się jeszcze bardziej uwydatnia. Wbrew pozorom to stanie w szeregu w jednakowych mundurach indywidualizuje jednostkę, bo wtedy jedynym czym się różnią harcerze to charakterem. Jejku tak mądrze i z sensem mówię, jak nie ja.

   Polubione przez 1 osoba

   • viktimvkt pisze:

    Czemu groźnie? Opierdzielałem się, przerwa była 😀

    A tak poza tym, za stary się czuję na harcerstwo (20,5 roku), starczy mi ASG.

    Ale wpis sobie cenię. bo do harcerstwa mam szacunek (choć podział na ZHP i ZHR mnie irytuje).

    Polubienie

    • edyciozaur pisze:

     Oprócz ZHP i ZHR są jeszcze Skauci Europy oraz całe multum innych organizacji skautowych 🙂

     Na harcerstwo nigdy nie jest za późno! A 20,5 to wiek dobry jak każdy inny na zaczęcie, mimo iż harcerstwo zostało co prawda stworzone bardziej dla dzieci 🙂

     Polubienie

     • viktimvkt pisze:

      Tym niemniej nie pasuję tam. Nie ze swoim charakterem. Cenię sobie indywidualizm, nawet w ASG.

      I nie doprecyzowałem, chodziło mi o podział w Polsce na ZHP i ZHR. Mój błąd.

      Polubienie

     • edyciozaur pisze:

      My nie zmuszamy, tylko zachęcamy. Jak uważasz, że nie pasujesz do harcerstwa, to nie musisz dołączać.

      Ja o Polsce właśnie mówiłam 🙂 Będzie post o tym prędzej lub później.

      Ponadto dziękuję za bardzo miły i pochlebny komentarz 🙂

      Polubienie

     • viktimvkt pisze:

      Nikt nie mówił, że zmuszacie. Po prostu mówię jak to widzę u siebie.

      To przepraszam, ale nie jestem obeznany tak z org. harcerskimi w Polsce. My bad. A na post czekam.

      Nie ma za co, piszę szczerze.

      Ale nie podaruję braku odpowiedzi na moje pytanie pod drugim wpisem o plecakach patrolowych 😛

      Polubienie

     • edyciozaur pisze:

      Tym bardziej dziękuję 🙂

      Co do plecaków, pretensje do Świdra, to on jest specem w tej dziedzinie 🙂

      Polubienie

    • Skojarzyło mi się z zakładem karnym. 🙂 Oj, żeby tylko ZHP I ZHR. Są jeszcze Zawiszacy, Royal Rangers, Skauci Domu Bożego i tryliardy innych.

     Polubienie

     • scoutszkocja pisze:

      I bardzo dobrze, harcerstwo tylko za komuny zostalo na sile ujednolicone zeby latwo bylo nim sterowac z ramienia partii. Przed wojna byly rozne organizacje, bogactwo tkwi w roznorodnosci. Czuj Duch!

      Polubienie

 2. Niesamowite jak 10 minut czytania waszego bloga zmieniło moje postrzeganie niektórych spraw. Bardzo inspirujący post, nie ukrywam, że zachęciliście mnie do szerszego zainteresowania się tematem. Czy przystąpienie do harcerstwa jest ograniczone wiekiem(chodzi mi o górną granicę)?

  Polubienie

  • edyciozaur pisze:

   Z tego, co wiem, nie, ale to zapewne zależy od drużyny. Lepiej wybrać drużynę z ludźmi w podob nym wieku, bo przecież fajniej się spędza czas z rówieśnikami niż dziećmi z podstawówki 🙂

   Cieszę się, że mój post aż tak zainteresował kogoś harcerstwem, że zastanawia się nad dołączeniem 😀 (to jest szczęśliwy Edyciozaur!)

   Polubienie

  • Do harcerstwa może należeć każdy. Mamy zuchy, harcerzy, HSów i wędrowników liczących sobie maksymalnie 21 lat. Później można zostać instrukterm. Jeśli studiujesz, poszukaj na uczelni karęgu akademickiego, może zrobisz stopień przewodnika i zostaniesz kadrą? Wtedy mogłabyś być w drużynie wędrowniczej mając ponad 21 lat, a że ten pion odznacza się dużą samodzielością, po prostu dobrze być się bawiła i poznawała ciekawych ludzi. Poszukaj w internecie lokalizację najbliżeszego hufca ZHPu i tam się już wszystkiego dowiesz. Będziesz mogła spytać się jakie drużyny działają blisko Ciebie i jak się do nich dostać. Powodzenia!

   Polubienie

 3. ToMaTomasz pisze:

  „słodziutkimi harcereczkami w spódniczkach sprzedającymi ciasteczka w celach charytatywnych” Dlaczego akurat mi się tak nie kojarzy?! 😦 Jesteście podli, że mi to uświadomiliście.

  Ale poza tym uświadomiliście mi, że piszecie fajne artykuły i szacun za porządny wpis. Pomijając fakt zmuszania mnie do oglądania Marpata i to z dwóch stron – już Druhnę lubię. Kibicuję w przyszłych transakcjach murzyniątek i życzę doborowych kontrahentów.

  Polubienie

 4. Pingback: Blog ma rok! | Blog Niewidzialnych

 5. Pingback: Jak dobrze spakować plecak? | Blog Niewidzialnych

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s