17 września. Wiesz, co to za rocznica?

Dziś 17 września. 75 lat temu Związek Radziecki dokonał agresji na odrodzoną II Rzeczpospolitą. Wspólnie z Niemcami, walczącymi przeciwko Polsce od 1 września, rozmontowali nasze młode państwo. Armia Czerwona i Wehrmacht naniosły krwawe poprawki na mapę Europy.

Przez następne sześć lat po całym świecie szalała machina zagłady, która tylko na frontach europejskich pochłonęła 50 milionów ofiar.

Na wszystkich frontach w Europie walczyli Polacy. Polscy piloci bronili Wielkiej Brytanii, żołnierze Andersa zdobyli Monte Cassino, 1. Samodzielna Brygada Spadochronowa pomagała w operacji Market Garden. Patrioci walczyli w 1. Dywizji Piechoty pod Lenino, nasi Strzelcy Podhalańscy bronili Narviku. Jednocześnie w kraju utworzono największy i najaktywniejszy ruch oporu, działający wszechstronnie – od prowadzenia tajnego nauczania aż do organizacji akcji przeciwko zbrodniarzom wojennym.

Po drugiej wojnie światowej Polska nigdy nie wyglądała tak samo. Dzisiejsza rocznica skłoniła mnie do pomyślenia nad polskimi stratami. Nasza Ojczyzna poniosła największe straty demograficzne w Europie. Liczba polskich ofiar wojny wyniosła sześć milionów. W ruinę popadło wiele naszych najpiękniejszych zabytków, a wiele dzieł sztuki zostało zrabowanych. Zniszczona Warszawa i skradziony ołtarz Wita Stwosza dobitnie wskazują, że przed barbarzyństwem największej wojny w dziejach nie uchroni się nawet światowe dziedzictwo.

Dziś niewielu ludzi pamięta o potwornościach tamtego okresu. W świetle, a raczej łunie pożarów wojny na Ukrainie, powinniśmy otworzyć podręczniki historii najnowszej, bo „Ci, którzy nie pamiętają przeszłości, skazani są na jej powtarzanie”.

Czekacie na kolejną relację? Już w piątek wpadnie na bloga opis Wielkiej Fabularnej Wymiany Kompozytu z Agnieszką Lucyną w roli głównej. Zostańcie z nami. 🙂


Spodobał Ci się ten wpis? Udostępnij go na Facebooku!

Polub nas na Facebooku i obserwuj na instagramie, by nie przegapić kolejnych wpisów.

Informacje o czlowiekktorybylczolgiem

przyszły reporter (jak się uda), pasjonat historii i dusza towarzystwa. Uwielbia wszystko, co związane z militariami, godzinami może mówić o czołgach. Ma głowę pełną pomysłów, które stara się na bieżąco zrealizować. Uwielbia lasy, chciałby kiedyś sobie kupić jeden i nigdy z niego nie wychodzić. Gdyby nie było to niepoprawne społecznie obrósłby mchem i został drzewem. Zawsze nosi ze sobą apteczkę pierwszej pomocy i śpiewa pod prysznicem.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Historia i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s